  • Mfr # K0123.1052X20
  • Zoro # G7284929
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.1052X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M5
Overall Length
47 mm
Overall Height
54 mm
Height (In.)
0.97
Width
0.51"
Thread Length
20 mm
Handle Height - Maximum
34 mm
Handle Length
40 mm
Handle Height - Minimum
31 mm
Hub Height
24.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Type
External Thread
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Components
Stainless Steel
Thread Type
External
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Material
Zinc
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
Metric
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated