  • Mfr # K0123.1062X15
  • Zoro # G7302097
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.1062X15
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
47 mm
Overall Height
49 mm
Width
0.51"
Height (In.)
0.97
Handle Height - Maximum
34 mm
Handle Length
40 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
31 mm
Thread Length
15 mm
Details
Color
Orange
Finish
Material
Diecast Zinc, Steel
External
Components
Stainless Steel
Type
External Thread
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 49 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated