  • Mfr # K0270.10687X50
  • Zoro # G3574575
/ea
Key Features
Style
Novo Grip
Screw Length
50.00mm
Material
Thermoplastic
Color
Blue
Height
3.15"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0270.10687X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M6
Height
3.15"
Overall Length
47 mm
Height (In.)
Overall Height
83.5 mm
Thread Length
50 mm
Details
Style
Novo Grip
Material
Thermoplastic
Color
Blue
Type
External Thread, Stainless Steel
Components
Stainless Steel
Finish
Uncoated (Parts)
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Blue, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud