  • Mfr # K0123.2A46X60
  • Zoro # G7342758
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), High-Gloss Chrome (Handle)
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.2A46X60
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
105.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.12
Thread Length
60 mm
Details
Color
Silver
Finish
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud