  • Mfr # K0123.2A22X50
  • Zoro # G7302919
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.2A22X50
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
95.5 mm
Height (In.)
1.12
Thread Length
50 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Hub Height
28.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Stainless Steel
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated