  • Mfr # K0117.2A23X60
  • Zoro # G7292148
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18mm
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.2A23X60
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18mm
Height
1.12"
Length
64mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
73 mm
Height (In.)
Width
0.71"
Overall Height
109.5 mm
Thread Length
60 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Type
External Thread
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 60.00mm, Overall Height 109.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated