  • Mfr # K0117.2A43X50
  • Zoro # G7279688
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18mm
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.2A43X50
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18mm
Height
1.12"
Length
64mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
73 mm
Width
0.71"
Height (In.)
Overall Height
99.5 mm
Thread Length
50 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
External
Components
Stainless Steel
Type
External Thread
Thread Standard
UNC
Components Material
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 99.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated