  • Mfr # K0117.2A41X25
  • Zoro # G1771612
Screw Length
25.00mm
Color
Black
Height
2.78"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0117.2A41X25
Screw Length
25.00mm
Thread Size
3/8"-16
Height
2.78"
Height (In.)
Overall Length
73 mm
Overall Height
74.5 mm
Thread Length
25 mm
Handle Length
64 mm
Handle Height - Minimum
45.5 mm
Handle Height - Maximum
49.5 mm
Hub Height
28.5 mm
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Thread Standard
UNC
Thread Material
Stainless Steel
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 74.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud