  • Mfr # K0123.2A46X25
  • Zoro # G7342679
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), High-Gloss Chrome (Handle)
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.2A46X25
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
1.12
Overall Height
70.5 mm
Width
0.73"
Thread Length
25 mm
Details
Color
Silver
Finish
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud