  • Mfr # K0117.2A31X15
  • Zoro # G2997093
Screw Length
15.00mm
Color
Black
Height
2.38"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0117.2A31X15
Screw Length
15.00mm
Thread Size
5/16"-18
Height
2.38"
Overall Length
73 mm
Height (In.)
Overall Height
64.5 mm
Handle Length
64 mm
Handle Height - Minimum
45.5 mm
Thread Length
15 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Maximum
49.5 mm
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Thread Standard
UNC
Handle Material
Thread Material
Stainless Steel
Measurement System
Inch
Handle Angle
20 Degrees
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 64.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud