  • Mfr # K0117.2081X15
  • Zoro # G3300446
/ea
Key Features
Style
Classic Ball
Screw Length
15.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
2.38"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0117.2081X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M8
Height
2.38"
Height (In.)
Overall Length
73 mm
Overall Height
64.5 mm
Handle Length
64 mm
Handle Height - Minimum
45.5 mm
Handle Height - Maximum
49.5 mm
Thread Length
15 mm
Hub Height
28.5 mm
Details
Style
Classic Ball
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Knob Type
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Handle Material
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Ball Knob
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Stainless Steel
Handle Angle
20 Degrees
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 64.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud