  • Mfr # K0123.2A327X50
  • Zoro # G7303156
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Red
Diameter
18.5mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.2A327X50
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.12
Overall Height
95.5 mm
Thread Length
50 mm
Details
Color
Red
Finish
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Red, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated