  • Mfr # K0123.3A42X20
  • Zoro # G7293846
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Orange
Diameter
21mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.3A42X20
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
91 mm
Overall Height
78.5 mm
Width
0.83"
Height (In.)
1.46
Thread Length
20 mm
Hub Height
37 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Handle Type
Teardrop
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated