  • Mfr # K0116.3A31X15
  • Zoro # G1815581
/ea
Key Features
Style
Classic Ball
Screw Length
15.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
2.85"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0116.3A31X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
15.00mm
Thread Size
5/16"-18
Height
2.85"
Overall Length
90 mm
Height (In.)
Overall Height
76.5 mm
Hub Height
37 mm
Handle Length
79 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Thread Length
15 mm
Details
Style
Classic Ball
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Threads
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Knob Type
Adjustable Handle
Thread Type
External
Components Material
Steel
Thread Standard
UNC
Handle Type
Ball Knob
Handle Material
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Thread Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 76.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud