  • Mfr # K0116.3A41X15
  • Zoro # G2718484
Screw Length
15.00mm
Color
Black
Height
2.85"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0116.3A41X15
Screw Length
15.00mm
Thread Size
3/8"-16
Height
2.85"
Height (In.)
Overall Length
90 mm
Overall Height
76.5 mm
Thread Length
15 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Handle Length
79 mm
Color
Black
Type
External Threads
Handle Material
Handle Angle
20 Degrees
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 76.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud