  • Mfr # K0270.3A31X50
  • Zoro # G0225714
Screw Length
50.00mm
Material
Plastic
Color
Black
Height
4.07"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.3A31X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
5/16"-18
Height
4.07"
Height (In.)
Overall Length
91.5 mm
Overall Height
108 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
53.5 mm
Handle Height - Maximum
58 mm
Thread Length
50 mm
Handle Length
80 mm
Material
Plastic
Color
Black
Adjustable Handle
Knob Type
Modern Design
Thread Standard
UNC
Fiberglass-Reinforced Plastic
Handle Angle
20 Degrees
Thread Material
Stainless Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 108 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud