  • Mfr # 22931-10BT
  • Zoro # G8329739
Key Features
Compatible with Product Type
Nut
Overall Length
2.3750 in
Features
For Use With
TG Powercoat Nut
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
22931-10BT
Dimensions
Overall Length
2.3750 in
Nose Dia.
0.7800"
Taper Size
CAT50
Bore Diameter
0.25 in
Nose Diameter
0.78 in
Details
Compatible with Product Type
Nut
Item
End Mill Holder and Adapter
Features
For Use With
TG Powercoat Nut
Shank Type - Machining
Straight
Projection
10 in
Number of Coolant Holes
2
Standards
Techniks Certified
Nose Style
Standard
For Shank Type
Straight
H5
Number of Coolant Ports
2
T.I.R. Tolerance
0.0002 in
Description
End Mill Holder and Adapter, Taper Size CAT50, Projection 10 in, Nose Dia. 0.7800 In., Measurement System Inch, Compatible with Product Type Nut