  • Mfr # K0123.30827X20
  • Zoro # G7342618
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Red
Diameter
21mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.30827X20
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
78.5 mm
Height (In.)
1.46
Thread Length
20 mm
Details
Color
Red
Finish
External Thread
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Red, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated