  • Mfr # K0123.3103X40
  • Zoro # G7292638
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.3103X40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
98.5 mm
Height (In.)
1.46
Thread Length
40 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Type
External Thread
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Stainless Steel
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Zinc
Thread Standard
Metric
Components Material
Stainless Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated