  • Mfr # K0123.4A527X40
  • Zoro # G7308799
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Red
Diameter
27mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.4A527X40
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
109 mm
Width
1.06"
Height (In.)
1.69
Overall Height
107.5 mm
Thread Length
40 mm
Details
Color
Red
Finish
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Red, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated