  • Mfr # K0270.4A516X50
  • Zoro # G3578881
Screw Length
50.00mm
Color
Yellow
Height
4.37"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.4A516X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/2"-13
Height
4.37"
Height (In.)
Overall Length
109 mm
Overall Height
116 mm
Thread Length
50 mm
Color
Yellow
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Yellow, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 116 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud