  • Mfr # K0123.4A53X50
  • Zoro # G7342697
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
27mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.4A53X50
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
109 mm
Height (In.)
1.69
Width
1.06"
Overall Height
117.5 mm
Thread Length
50 mm
Details
Color
Silver
Finish
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated