  • Mfr # K0123.4126X60
  • Zoro # G7308817
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
27mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.4126X60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
M12
Overall Length
109 mm
Width
1.06"
Overall Height
127.5 mm
Height (In.)
1.69
Thread Length
60 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Components
Stainless Steel
Thread Standard
Metric
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Zinc
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 127.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud