  • Mfr # K0123.5A62X30
  • Zoro # G7294911
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Orange
Diameter
31mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.5A62X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
31mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
5/8"-11
Overall Length
126 mm
Width
0.91"
Overall Height
107.5 mm
Height (In.)
1.93
Thread Length
30 mm
Handle Length
110 mm
Handle Height - Minimum
73 mm
Hub Height
49 mm
Handle Height - Maximum
77.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Stainless Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Type
External Thread
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 5/8 In.-11, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 107.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated