  • Mfr # K0123.5A62X40
  • Zoro # G7294780
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Orange
Diameter
31mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.5A62X40
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
31mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
5/8"-11
Overall Length
126 mm
Width
0.91"
Height (In.)
1.93
Overall Height
117.5 mm
Hub Height
49 mm
Thread Length
40 mm
Handle Length
110 mm
Handle Height - Minimum
73 mm
Handle Height - Maximum
77.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 5/8 In.-11, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated