  • Mfr # K0270.51616X60
  • Zoro # G3705441
/ea
Key Features
Style
Novo Grip
Screw Length
60.00mm
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Height
5.24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0270.51616X60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
60.00mm
Thread Size
M16
Height
5.24"
Height (In.)
Overall Length
126 mm
Overall Height
137 mm
Thread Length
60 mm
Details
Style
Novo Grip
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Type
External Thread, Stainless Steel
Components
Stainless Steel
Item
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts)
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Components Material
Stainless Steel
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Yellow, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 137 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud