  • Mfr # K0123.92A31X25
  • Zoro # G7295149
Color
Black
Diameter
18.5mm
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.92A31X25
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
70.5 mm
Width
0.73"
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
32 mm
Thread Length
25 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Details
Color
Black
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated