  • Mfr # K0123.92082X30
  • Zoro # G7294625
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.92082X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
75.5 mm
Height (In.)
1.26
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Thread Length
30 mm
Hub Height
32 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Stainless Steel
Type
External Thread
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Material
Zinc
Components Material
Stainless Steel
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 75.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated