  • Mfr # K0123.92082X60
  • Zoro # G7294659
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.92082X60
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
105.5 mm
Width
0.73"
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Length
65 mm
Thread Length
60 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Hub Height
32 mm
Details
Color
Orange
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated