  • Mfr # K0123.93102X30
  • Zoro # G7343169
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Orange
Diameter
21mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.93102X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
3.15"
Screw Length
30.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
91 mm
Overall Height
88.5 mm
Height (In.)
1.63
Width
0.83"
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Hub Height
41.5 mm
Handle Length
80 mm
Thread Length
30 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Components
Stainless Steel
Handle Material
Zinc
Components Material
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Handle Type
Teardrop
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 88.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated