  • Mfr # K0648.2531108X30
  • Zoro # G6102756
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0648.2531108X30
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Width
33mm
Thread Size
M8
Screw Length
30.00mm
Clamped Height
27.7 mm
Handle Width
24 mm
Thread Length
30 mm
Center Height - Maximum
16.2 mm
Handle Length
100 mm
Material
Stainless Steel/Plastic
Components Material
Stainless Steel
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
Clamping Distance
1.5 mm
Thread Material
Stainless Steel
Clamping Force - Maximum
5 kN
Measurement System
Metric
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Plastic, Thread Size M8, Overall Length 110 mm