  • Mfr # K0646.2521108X50
  • Zoro # G7537494
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Material
Thermoplastic Handle/Steel Components
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0646.2521108X50
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Screw Size
50mm
Screw Length
50.00mm
Width
24mm
Thread Size
M8
Clamped Height
27.7 mm
Handle Width
24.2 mm
Center Height - Maximum
16.2 mm
Handle Length
100 mm
Thread Length
50 mm
Material
Type
External Thread
RoHS
Thread Pitch
1.25 mm
Clamping Distance
1.5 mm
Measurement System
Metric
Clamping Force - Maximum
5 kN
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Cam Lever, Plastic, Thread Size M8, Overall Length 110 mm