  • Mfr # K0161.4125XCP
  • Zoro # G0294007
Type
Revolving Handle
Base Dia. (In.)
1.18
Bore
0.50"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0161.4125XCP
Base Dia. (In.)
1.18
Diameter
4.92"
Thread Size
M8
Outside Dia.
125.00mm
Bore Dia.
1/2 in
Bore Diameter
1/2 in
Hub Height
18 mm
Wheel Height
37 mm
Hub Diameter
30 mm
Overall Diameter
125 mm
Type
Revolving Handle
Bore
0.50"
Style
Standards
DIN 7708, RoHS
Handle
Yes
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Handle Type
Revolving
Handle Material
Thermoset
Includes Handle
Handle Included
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Outside Dia. 125.00mm, Thread Size M8, Handle Type Revolving, Bore Dia. 1/2 in, Features Not Applicable, Finish - Machining Bright (Uncoated)