  • Mfr # K0155.4A31X40
  • Zoro # G2557475
Base Dia. (In.)
18mm
Diameter
40mm
Height
25mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0155.4A31X40
Base Dia. (In.)
18mm
Diameter
40mm
Height
25mm
Screw Length
40.00 mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
40 mm
Overall Height
25 mm
Handle Dia.
40.00mm
Base Dia.
18.00mm
Base Diameter
18 mm
Base Height
13 mm
Thread Length
40 mm
Handle Diameter
40 mm
DIN 6336
Thread Type
UNC
Star
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Hand Knob, Handle Type Star, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Handle Dia. 40.00mm, Base Dia. 18.00mm, Overall Height 25 mm, Screw Length 40.00 mm, Overall Length 40 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards DIN 6336, Thread Type UNC, Color Black, Features Trivalent Blue Passivated Screw, Finish Matte