  • Mfr # K0155.408X50
  • Zoro # G1960086
Base Dia. (In.)
14mm
Diameter
32mm
Height
20mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0155.408X50
Base Dia. (In.)
14mm
Diameter
32mm
Height
20mm
Screw Length
50.00 mm
Thread Size
M8
Overall Length
32 mm
Overall Height
20 mm
Handle Dia.
32.00mm
Base Dia.
14.00mm
Base Diameter
14 mm
Thread Length
50 mm
Handle Diameter
32 mm
Base Height
10 mm
Measurement System
Metric
Description
Hand Knob, Handle Type Star, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size M8, Handle Dia. 32.00mm, Base Dia. 14.00mm, Overall Height 20 mm, Screw Length 50.00 mm, Overall Length 32 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards DIN 6336, Color Black, Features Trivalent Blue Passivated Screw, Finish Matte