  • Mfr # K0274.1A1X20
  • Zoro # G3282377
Gray
Diameter
14mm
Finish
Matte
Height
24mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0274.1A1X20
Dimensions
Diameter
14mm
Height
24mm
Length
50mm
Screw Length
20.00 mm
Thread Size
#10-32
Overall Length
50 mm
Width
1.97
Overall Height
24 mm
Handle Dia.
50.00mm
Base Dia.
14.00mm
Handle Diameter
50 mm
Base Height
11.5 mm
Thread Length
20 mm
Base Diameter
14 mm
Thermoplastic
Style
Novo Grip
Wing
Features
Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright
Measurement System
Inch
Description
Hand Knob, Handle Type Wing, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size #10-32, Handle Dia. 50.00mm, Base Dia. 14.00mm, Overall Height 24 mm, Screw Length 20.00 mm, Overall Length 50 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards -, Color Gray, Features Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright, Finish Matte