  • Mfr # K0274.1A3X40
  • Zoro # G2050036
Gray
Diameter
14mm
Finish
Matte
Height
24mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0274.1A3X40
Dimensions
Diameter
14mm
Height
24mm
Length
50mm
Screw Length
40.00 mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
50 mm
Width
1.97
Overall Height
24 mm
Handle Dia.
50.00mm
Base Dia.
14.00mm
Thread Length
40 mm
Base Diameter
14 mm
Handle Diameter
50 mm
Base Height
11.5 mm
Thermoplastic
Style
Novo Grip
Thermoplastic
Features
Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright
Measurement System
Inch
Description
Hand Knob, Handle Type Wing, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size 5/16 In.-18, Handle Dia. 50.00mm, Base Dia. 14.00mm, Overall Height 24 mm, Screw Length 40.00 mm, Overall Length 50 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards -, Color Gray, Features Steel Trivalent Blue Passivated, Stainless Steel Bright, Finish Matte