  • Mfr # BAT20GD14H
  • Zoro # G8048468
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
20 V
Cordless Tool Battery Type
Battery-Operated
Includes
(2) 4 Ah Batteries, Carry Bag, Charger
Features
Closed-Jaw Style, D-Ring for Hanging, Safety Lockout Switch, (2) Work Lights
Tool Length
17.4" (44.2 cm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BAT20GD14H
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Tool Length
17.4" (44.2 cm)
Overall Width
7.5 in
Overall Length
17.4 in
Overall Height
3.4 in
Manufacturer Warranty Length
Limited
Maximum Compatible Wire/Cable Diameter
5/8 in
Minimum Compatible Wire/Cable Diameter
1/2 in
Details
Item
Battery-Op Cable Cutter
Voltage
20 V