  • Mfr # KM40TSHC06065M
  • Zoro # G3755462
Key Features
Series
KMS
Bore Dia.
40.00mm
Taper
KM40TS
ANSI Number
KM40TSHC06065M
Standards
ISO 26622
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KM40TSHC06065M
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
40.00mm
Nose Dia.
25.70mm
Tool Depth
34.00mm
Shank Dia.
6.00mm
Overall Length
89.95mm
Hole Dia.
40.00mm
Taper Size
Item
Hydraulic Chuck
Series
KMS
Taper
ANSI Number
KM40TSHC06065M
Standards
ISO 26622
Shank Type - Machining
Projection
65.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 40.00mm, KM40TS, Shank Dia. 6.00mm