  • Mfr # KM40TSHC08065M
  • Zoro # G3756101
Key Features
Bore Dia.
40.00mm
Series
KMS
Taper
KM40TS
ANSI Number
KM40TSHC08065M
Shank Dia.
8.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM40TSHC08065M
Country of Origin
Slovenia
Dimensions
Bore Dia.
40.00mm
Nose Dia.
27.70mm
Shank Dia.
8.00mm
Taper Size
KM40TS
Hole Dia.
40.00mm
Overall Length
89.95mm
Tool Depth
34.00mm
Details
Series
KMS
Item
Hydraulic Chuck
Taper
ANSI Number
KM40TSHC08065M
Standards
ISO 26622
Shank Type - Machining
Projection
65.00mm
Description
Hydraulic Chuck, Shank Type - Machining Taper, Hole Dia. 40.00mm, KM40TS, Shank Dia. 8.00mm