  • Mfr # KM40TSSDUCR11
  • Zoro # G3891649
Key Features
Relief Angle
45Deg
Tool Length
1.575 in
F Dimension
1.063 in
Minimum Bore Diameter
1.969 in
Gage Insert
DC..11T308/DC..3252
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KM40TSSDUCR11
Country of Origin
United States
Dimensions
Tool Length
1.575 in
F Dimension
1.063 in
Minimum Bore Diameter
1.969 in
[DM] Minimum Bore Diameter
50 mm
[L1] Tool Length
40 mm
[F] F Dimension
27 mm