  • Mfr # 0019-E12-MG0225
  • Zoro # G2783462
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Material
Bronze
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
0019-E12-MG0225
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Overall Height
7 1/8 in
Overall Length
3 1/8 in
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
MNPT
Inlet Type
FNPT
Factory Set Pressure
225 psi
Application
Spring Material
316 Stainless Steel
Disc Material
Test Lever
Test Lever Not Included
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Pilot Adjustment - Minimum
5 psig
Inlet Connection Gender
Female
Pilot Adjustment - Maximum
300 psig
Outlet Connection Type
NPT
ASME Section Code
Non-Code
Outlet Connection Gender
Male
Operating Pressure - Maximum
514 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
16 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type MNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 225 psi, Disc Material Bronze, Overall Height 7 1/8 in, Application Overpressure relief and protection of pumps, tanks, linesand hydraulic systems, pressure regulationand continuous by-pass relief, Overall Length 3 1/8 in, Spring Material 316 Stainless Steel, Temp. Range -60 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included