  • Mfr # 6010HGM01KM0025
  • Zoro # G6506963
Outlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010HGM01KM0025
Country of Origin
United States
Outlet Size
2"
Overall Length
2 3/4 in
Outlet Connection Size
2 in
Standards
ASME Code UV
Compliance
Section VIII Air/Gas
Factory Set Pressure
25 psi
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
For Media
Air, Gas
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 25 psig, Disc Material Brass, Overall Height 10 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 2 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel