  • Mfr # 6010GFM01AKM0015
  • Zoro # G6430794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010GFM01AKM0015
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Overall Length
2 3/8 in
Overall Height
9 5/8 in
Inlet Connection Size
1 1/4 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Compliance
Section VIII Air/Gas
Factory Set Pressure
15 psi
Temp. Range
-60 Degrees to 406 Degrees F
Spring Material
Stainless Steel
Application
Seat Material
Metal
Standards
ASME Code UV
Test Lever
Test Lever Included
Disc Material
Brass
Product Type
Safety Relief Valve
For Media
Air, Gas
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Temperature - Maximum
425 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Minimum
18 psi