  • Mfr # 6010FEV01AKM0200
  • Zoro # G0207855
Inlet Size
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010FEV01AKM0200
Country of Origin
Japan
Dimensions
Inlet Size
1"
Overall Length
4 in
Inlet Connection Size
1 in
Factory Set Pressure
200 psi
Seat Material
FKM
Standards
ASME Code UV
For Media
Air, Gas
Operating Pressure - Maximum
314 psi
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 215 psi, Disc Material Brass, Overall Height 8 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 4 in, Seat Material FKM, Spring Material Stainless Steel