  • Mfr # 6010DCM01AKM0015
  • Zoro # G6969191
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6010DCM01AKM0015
Overall Length
1-5/8"
Overall Height
6-1/2"
Factory Set Pressure
15 psi
Standards
ASME Code UV
Application
Seat Material
Metal
Test Lever
Test Lever Included
Compliance
Section VIII Air/Gas
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
For Media
Air, Gas
Operating Pressure - Minimum
315 psi
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 15 psi, Disc Material Brass, Overall Height 6 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 5/8 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel