  • Mfr # 6010DCM01AKM0025
  • Zoro # G7026634
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6010DCM01AKM0025
Overall Height
6 1/2 in
Overall Length
1 5/8 in
Factory Set Pressure
25 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 25 psi, Disc Material Brass, Overall Height 6 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 5/8 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel