  • Mfr # 6010FEM01AAM0200
  • Zoro # G6588863
Inlet Size
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010FEM01AAM0200
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Overall Length
1 3/4 in
Inlet Connection Size
1 in
Standards
ASME Code V
Disc Material
Brass
Compliance
Section I Steam
Factory Set Pressure
200 psi
Seat Material
Metal
ASME Section Code
Section I
Operating Pressure - Maximum
264 psi
For Media
Steam
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 200 psi, Disc Material Brass, Overall Height 8 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel