  • Mfr # 6010FEM01AKM0200
  • Zoro # G6940683
Inlet Size
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010FEM01AKM0200
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Overall Length
1-3/4"
Inlet Connection Size
1 in
Seat Material
Metal
Standards
ASME Code UV
Factory Set Pressure
200 psi
Compliance
Section VIII Air/Gas
Operating Pressure - Minimum
18 psi
ASME Section Code
Section VIII, Section XIII
Operating Pressure - Maximum
314 psi
For Media
Air, Gas
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 200 psi, Disc Material Brass, Overall Height 8 1/2 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 1 3/4 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel