  • Mfr # 6010JHV01AKM0200
  • Zoro # G0208004
Inlet Size
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6010JHV01AKM0200
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Inlet Size
2"
Overall Length
7-1/4"
Overall Height
13-5/8"
Inlet Connection Size
2 in
Factory Set Pressure
200 psi
Seat Material
FKM
Operating Pressure - Maximum
314 psi
Operating Pressure - Minimum
18 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 1/2 in, Factory Set Pressure 215 psi, Disc Material Brass, Overall Height 13 5/8 in, Application Air/Gas Compressors, Intercoolers and Aftercoolers, Pressure Reducing Stations, Pressure Vessels-Containing Steam, Steam Boilers and Generators, Tanks, Receivers, Sterilizers and Autoclaves, Overall Length 7 1/4 in, Seat Material FKM, Spring Material Stainless Steel